$293.10
48 in stock
| Model Number: | JH-CP150W-27R |
| Item Name: | 600-Watt Equivalent Integrated LED Outdoor Security Light, 21000 Lumens, Canopy Light and Area Light |
| LED Brand: | J&H LED |
| LED Color: | Daylight |
| Input Voltage: | Line Voltage |
| Frequency Range: | 50-60 HZ |
| Power Consumption: | 600 |
| Efficiency: | 140 lm/w |
| Initial Lumen: | 21000 |
| Optional Power: | Fixed 150W LED |
| Power Factor: | >0.90 |
| Lamp Efficiency: | 140 lumens per watt |
| Color Temperature: | 5000K |
| Beam Angle: | 120 |
| Color Rendring Index: | 70 |
| Lifespan: | >70,000 hours |
| Protection Rating: | IP65 |
| Working Temperature: | −30 °C to +50 °C (−22 °F to 122 °F) |
| Storage Temperature: | −40 °C to +80 °C (−40 °F to 176 °F) |
| Dimension: | 16.6" x 6" x 3.7" |
| Product Weight: | 17.6 lb |
| Housing Color: | White |
| Surface Finished: | White |
| Warranty: | 5 year |
| Certification: | ETL Listed |